-- strona główna -- Pochodzenie rasy

POCHODZENIE RASY TOSA INU

Doraya, hodowla Tosa Inu

Tosy, zwane często Tosa-Inu, Tosa-Ken, Tosa-Token lub Japoński Mastiff to jedne z najbardziej fascynujących psów na świecie.

Rasa ta pochodzi z Japonii – kraju, który ma kilkusetletnią tradycję związaną z walkami psów. Podstawowe zasady tych walk zostały zaczerpnięte z regulaminu sumo. Celem psich zapasów było przewrócenie przeciwnika i przytrzymanie go na ziemi tak, aby nie był w stanie się podnieść. Nie było w tym nic z agresywności. Psy dyskwalifikowano za szczekanie, cofanie się czy gryzienie. Stanowiły przeciwieństwo dla powszechnie znanych w Europie brutalnych walk zwierząt.

Z japońskich tradycji walki psów wywodzi się rasa Tosa Inu. Jej początki sięgają XIX wieku, kiedy to Japonia otworzyła swoje granice po wielu latach izolacji. Kraj zaczęło odwiedzać coraz więcej obcokrajowców, którzy często przywozili ze sobą psy, z których wiele należało do ras bojowych. Japończycy byli pod wielkim wrażeniem ich rozmiarów i siły. Szybko zauważono, że Tosy przegrywają w walkach z rasami europejskimi, ponieważ są drobniejsze, słabsze i delikatniejsze. Dlatego zaczęto je stopniowo krzyżować m.in. z Mastifami, Buldogami czy Bulterierami. Dzięki odpowiedniemu wychowywaniu i połączeniu najbardziej wartościowych cech poszczególnych ras, uzyskano psa dużego, zwinnego, silnego i wytrzymałego, z drugiej zaś strony cichego, zrównoważonego, inteligentnego i nieustraszonego.