-    Historia hodowli Dolina Rosy

Hodowla Dogo Canario i Tosa Inu

Hodowla Dolina Rosy powstała w 1997 roku. Zawsze było w niej miejsce na psy mocne, silne, majestatyczne i szlachetne. Na początku pojawiły się owczarki kaukaskie i środkowo-azjatyckie, rottwailery - psy obronne. Wśród podopiecznych znalazły się również amstafy i dogi debordoux.

W 1996 roku po raz pierwszy zetknąłem się z pero presa de canario. Wtedy informacje o tej rasie były szczątkowe. Na podstawie dostępnych wówczas publikacji i pod wrażeniem opisu charakteru tych psów postanowiliśmy razem z Agatą Olejnik, znaną hodowczynią rasowych psów sprowadzić te psy z Hiszpanii.

Po roku przygotowań sprowadziliśmy z Hiszpanii między innymi sukę Irbi de casa del presa. Suka ta pierwszy miot szczeniąt wydała z przydomkiem Dolina Rosy (po ojcu Kunta-Kinte De Alacat-Bull). Z miotu tego urodziły się m.in. Byczek Fernando Dolina Rosy oraz Mora Dolina Rosy! Reszta szczeniąt dała początek wielu hodowlom w Polsce.

Kolejne presy w mojej hodowli to: Mala Xanti Land i Saxon Xanti Land. Mala Xanti Land w błyskawicznym czasie zdobyła championa Polski i tytuł zwycięzcy klubu. Mora Dolina Rosy w 2000 roku na wystawie europejskiej zdobyła tytuł zwycięzcy Europy u sędziego hiszpańskiego, pozostawiając w tyle swoje utytułowane w Polsce konkurentki.

Przez wszystkie lata hodowania tej wspaniałej rasy studiowałem i pogłębiałem wiedzę na jej temat, wzorując się na najlepszych publikacjach (książki, fachowe pisma, kasety wideo), opartych na autorytecie najlepszych hodowców i sędziów z wysp Kanaryjskich i Hiszpanii.

Moją dobrze dobraną linię hodowlaną potwierdził m.in. hodowca z wysp Teneryfy Ivan Alvarez Marique de Lara. W 2001 roku urodził się kolejny miot pres w Dolinie Rosy. Po ojcu Byczek Fernando Dolina Rosy i Mala Xanti Land. Ten wybitnie udany miot wydał na świat wiele doskonałych psów, m.in. Bonita Dolina Rosy, Laika Dolina Rosy, Gaston Dolina Rosy, Ben Dolina Rosy.

Wszystkie wymienione powyżej psy odniosły znaczące sukcesy na wystawach w całym kraju. Kolejną suką w hodowli Dolina Rosy jest Merida Kwintylion (ojciec Doramas de Adjemeto, matka - Senda Xanti Land). Ta grubokoścista, ciemno-pręgowana, o szerokiej i głębokiej klatce piersiowej i dużej i pięknie ukształtowanej głowie suka ma wybitnie hodowlane cechy.